
Kolejne już spotkanie z nauką społeczną Kościoła zgromadziło słuchaczy w sali parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Bydgoszczy. We wtorek, 2 stycznia 2018 roku, wykład poświęcony rodzinie jako podstawowej wspólnocie życia społecznego poprowadził ks. prof. UAM dr hab. Maciej Olczyk.
Wykład nr 4 - „Trudno tak razem być nam ze sobą, bez siebie nie jest lżej. Rodzina - podstawowa wspólnota życia społecznego”, 2 stycznia 2018 r., godz. 19.00 - ks. prof. UAM dr hab. Maciej Olczyk.
Prelegent nawiązał do aktualnej kondycji polskich małżeństw i rodzin, ukazał teologiczne aspekty sakramentu małżeństwa oraz społeczną wartość rodziny. Poruszył także problemy osób żyjących w powtórnych związkach i omówił ich sytuację sakramentalną. Nakreślone podczas wykładu różne wymiary dobra, jakie rodzina wnosi w przestrzeń społeczną, uświadomiły słuchaczom konieczność działań na rzecz wzmacniania etosu prorodzinnego. Dobitnie podkreśliły ten fakt przywołane przez ks. profesora słowa papieża Franciszka: „Nikt nie może myśleć, że osłabienie rodziny jako społeczności naturalnej, opartej na małżeństwie jest czymś, co społeczeństwu przynosi korzyści. Jest wręcz odwrotnie: wyrządza szkodę dojrzewaniu ludzi, kultywowaniu wartości społecznych i rozwojowi etycznemu miast i narodów” (AL 52). Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony słuchaczy, którzy po jego zakończeniu mogli zadawać pytania oraz dzielić się własnymi przemyśleniami. Duszpasterskimi doświadczeniami z posługi na rzecz rodziny podzielił się także obecny na wykładzie proboszcz parafii pw. św. Antoniego z Padwy, ks. Janusz Konysz. Kolejne spotkanie z nauką społeczną w cyklu „W trosce o człowieka i dobro wspólne” odbędzie się w Bydgoszczy 6 lutego i będzie poświęcone problematyce gender.
UAM – Pasja dobrze wykształcona!
Informację wprowadził/a: Agnieszka Chabir
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293
Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.