
Problematyka samobójstw i szerzej zachowań samobójczych jest zagadnieniem niezwykle ważnym, ponieważ dotyczy ostatecznych decyzji człowieka.
Decyzje te mają ogromne konsekwencje moralne, etyczne, ale także społeczne i ekonomiczne. W Polsce więcej osób popełnia samobójstwo niż ginie w wypadkach drogowych i każdego roku jest zamordowanych. Prof. AJP dr hab. Adam Czabański oraz ks. prof. UAM, dr hab. Andrzej Pryba w swojej książce starają się ukazać problem w optyce chrześcijańskiej. Opisują zjawisko samobójstw wśród dzieci i młodzieży oraz seniorów, wskazują na wpływ pandemii Covid-19 na dynamikę zjawiska. Ukazują tematykę samobójstwa w Biblii, podejście Kościoła Rzymskokatolickiego do zjawiska samobójstwa i do samobójców w historii, przedstawiają problem w oficjalnej wykładni Kościoła Rzymskokatolickiego. Poza tym koncentrują się na zagadnieniu kluczowym i fundamentalnym: na kwestii zainteresowania problematyką osób duchownych w Polsce. Kilkadziesiąt tysięcy księży, sióstr zakonnych, braci zakonnych, alumnów - a także osób z laikatu, mogą skutecznie zaangażować się w profilaktykę samobójstw. Osoby zakonne mogą być pomostem między zagrożonym samobójstwem człowiekiem a specjalistami (psychologami, psychiatrami). Książka zawiera więc także propozycje działań osób duchownych ratujących ludzkie życie.
Panel dyskusyjny: Osoby duchowne w obliczu dramatu zachowań samobójczych w społeczeństwie
odbędzie się 8 marca 2023 roku o godz. 18.00
w Sali Posiedzeń PTPN przy ul. Mielżyńskiego 27/29 w Poznaniu
Informację wprowadził/a: Agnieszka Chabir
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań | tel. centrala +48 (61) 829 40 00, NIP: 777-00-06-350, REGON: 000001293
Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.