ks. prof. UAM dr hab.Jan Grzeszczak

Zakład: Teologii Historycznej
Stanowisko: Profesor uczelniany
e-mail: xjangrze@amu.edu.pl
ORCID: 0000-0003-2893-6153
Dyżur na stronie USOSweb
Biogram
Wielkopolanin; ur. w Jarocinie.
Studia magisterskie z teologii w latach 1986-1992 w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie oraz Institut Catholique de Paris; magisterium z teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu; Diplôme de Langue et de Culture Françaises w Institut Catholique de Paris – Institut de Langue et de Culture Françaises.
Studia doktoranckie z filozofii w latach 1993-1997, zakończone uzyskaniem stopnia naukowego doktora filozofii na Pontificio Ateneo Santa Croce w Rzymie, nostryfikowanego w 2001 roku na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i uznanego w Rzeczpospolitej Polskiej za równoważny z dyplomem i tytułem zawodowym doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii.
Tytuł rozprawy doktorskiej: Dall’età dello Spirito Santo al New Age. Gioacchino da Fiore nella nuova religiosità.
Stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych na podstawie ogólnego dorobku naukowego oraz rozprawy habilitacyjnej Pomiędzy utopią i eschatologiczną nadzieją. Idea papieża anielskiego w średniowiecznym i renesansowym profetyzmie (2009).
Adiunkt na Wydziale Teologicznym UAM w latach 1998-2011.
Profesor UAM od 2011.
Zaangażowany w działalność duszpastersko-formacyjną, m.in. rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Kaliskiej w Kaliszu w latach 2012-2015.
Działalność naukowo-badawcza
Obszary badawcze: historia Kościoła, teologia dziejów, filozofia w średniowieczu i czasach nowożytnych, ziemiaństwo wielkopolskie.
Zainteresowania badawcze: teologia dziejów Joachima z Fiore (1135-1202) oraz jej wpływ na późniejsze epoki w obszarze religii, polityki i nauk społecznych, zwłaszcza w okresie romantyzmu.
Historia regionalna Wielkopolski i popularyzacja nieznanej szerzej spuścizny wspomnieniowej, zwłaszcza z czasów II wojny światowej; badania nad wspomnieniami ks. Claude’a Antoine’a Pocharda (1766-1833) z okresu pobytu w Szwajcarii i Wielkopolsce.
Kierownik projektu grantowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki – Dziedzictwo narodowe: „Exul Patriae”. Krytyczna edycja wspomnień Claude’a Antoine’a Pocharda z lat 1792-1833.
Popularyzator teologii i historii regionalnej.
Wykłada historię filozofii oraz historię Kościoła w średniowieczu i czasach nowożytnych; prowadzi seminarium dyplomowe z historii Kościoła i teologii dziejów.