ks. prof. UAM dr hab.Michał Kieling
Zakład: Teologii Historycznej
Stanowisko: Profesor uczelniany
e-mail: kielingm@amu.edu.pl
ORCID: 0000-0003-2635-7246
Dyżur na stronie USOSweb
Biogram
Michał Kieling – ur. 1967 w Pleszewie. Uczeń Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi nr 2 oraz LO im. Stanisława Staszica w Pleszewie. W latach 1986-1992 alumn Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Praca magisterska pt. „Typologiczna interpretacja postaci biblijnych na podstawie Tractatus mysteriorum Hilarego z Poitiers”, napisana pod kierunkiem ks. prof. Ludwika Gładyszewskiegio. Święcenia kapłańskie 27.05.1992 w Kaliszu. W latach 1993-2001 praca duszpasterska w Polskiej Misji Katolickiej w Offenbach nad Menem w Niemczech i studia doktoranckie w zakresie patrologii oraz historii Kościoła w Philosophisch-Theologische Hochschule Sankt Georgen we Frankfurcie nad Menem, uwieńczone dysertacją doktorską pt. „Terrena non amare sed coelestia. Theologie der Welt in Alkuins Commentaria super Ecclesiasten”, napisaną pod kierunkiem ks. prof. Rainera Berndta SJ. Kanclerz Kurii Diecezjalnej w Kaliszu w latach 2001-2005. Habilitacja na Wydziale Teologicznym UAM w 2011 roku. Tytuł książki habilitacyjnej: „Rola Pisma Świętego i artes liberales w kształtowaniu nauk teologicznych i świeckich w ujęciu Kasjodora”. Od 2012 roku Delegat Biskupi ds. Życia Konsekrowanego w Diecezji Kaliskiej. Członek stowarzyszeń: Sekcja Patrystyczna, Internationale Gesellschaft für Theologische Mediävistik (IGTM), International Association of Patristic Studies (I.A.P.S.), Sekretarz monografii „Teologia Patrystyczna”, Członek Komisji ds. Przewodów Doktorskich.
Działalność naukowo-badawcza
Zainteresowania badawcze skierowane są ku przełomowi cywilizacyjno-kulturowemu, jaki miał miejsce w dziejach Kościoła w okresie późnego antyku i wczesnego średniowiecza. Przedmiotem badań o charakterze źródłowym jest doktryna chrześcijańska, jej wpływ na rozwój kultury europejskiej i szeroko rozumianej christianitas. Projekty badawcze dotyczą tematyki heretyków i herezji w Kościele; egzegezy Ojców Kościoła, tematyki życia społecznego, ustawodawstwa synodalnego (Acta synodalia), praktyk pokutnych, vita monastica, i wpływu refleksji teologicznej okresu patrystycznego na europejską kulturę średniowiecza. Badania naukowe dotyczą pism i działalności autorów w Kościele zachodnim i wschodnim, w szczególny sposób odnoszą się do Hilarego z Poitiers, Hieronima, Jana Kasjana, Jan Chryzostoma, Kasjodora, Benedykta z Nursji, Grzegorza Wielkiego, Bedy Czcigodnego i Alkuina. Oprócz wymienionych obszarów badawczych z okresu starożytności chrześcijańskiej, cele naukowe ukierunkowane są również na czasy współczesne, w szczególności dotyczą dziejów utworzonej w 1992 roku Diecezji Kaliskiej. Najnowszym projektem jest opracowanie martyrologium duchowieństwa polskiego w okresie II wojny światowej, w szczególności biogramów i powojennych dziejów księży więźniów KL Dachau, proboszczów miasta Pleszewa oraz duchownych pochodzących z tego miasta.
Od 2001 asystent, następnie adiunkt, a od 2012 r. prof. UAM na Wydziale Teologicznym. Wykłady z patrologii, historii Kościoła starożytnego, średniowiecznego w WSD Kalisz, WSD Bydgoszcz, WSD Kazimierz Biskupi, WSD Wronki i na Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Obecnie również wykłady z historii Kościoła nowożytnego i współczesnego. Seminarium naukowe z patrologii i historii Kościoła. Zajęcia w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych. Promotor ponad 50 prac magisterskich.