ks. prof. UAM dr hab.Dariusz Kwiatkowski

Zdjęcie portretowe księdza profesora Dariusza Kwiatkowskiego

Zakład: Teologii Praktycznej

Stanowisko: Profesor uczelniany

e-mail: dariusz.kwiatkowski@amu.edu.pl

Funkcje: Prodziekan ds. rozwoju i współpracy międzynarodowej, kierownik zakładu

ORCID: 0000-0003-3381-189X

Baza Wiedzy UAM

Dyżur na stronie USOSweb

Biogram

Ks. prof. UAM dr hab. Dariusz Kwiatkowski urodzony 1963 roku we Włocławku. W 1985 roku wstąpiłem do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Studia seminaryjne zakończyłem w 1991 roku, uzyskując tytuł magistra teologii za pracę zatytułowaną: Uzdrawiająca moc modlitwy na podstawie Jk 5,13-16, przedstawioną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Studia licencjackie odbyłem na Pontificio Ateneo S. Anselmo (1993-1996) zdobyłem tytuł licencjacki z liturgiki za pracę Gli effetti del sacramento degli infermi secondo nuovo Ordo Unctionis Infirmorum. Studia doktoranckie kontynuowałem na Pontificio Università San Tommaso d`Aquino w Rzymie. Tam też za pracę: Gli effetti del sacramento degli infermi secondo l`Ordo Unctionis Infirmorum e il Catechismo della Chiesa Cattolica. In riferimento alle fonti storiche e liturgiche, zdobyłem tytuł doktora w 1998 roku. W 1999 roku dokonałem nostryfikacji doktoratu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
W listopadzie 2001 roku zostałem adiunktem na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W roku 2011 ukończyłem pisanie książki zatytułowanej: Św. Józef – Patron Kościoła naszych czasów. Waloryzacja kultu św. Józefa w Diecezji Kaliskiej świetle soborowego i posoborowego nauczania Kościoła. Pozycję tę przedstawiłem do Rady Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu jako rozprawę habilitacyjną. Kolokwium habilitacyjne zakończone nadaniem stopnia doktora habilitowanego nauk teologicznych odbyło się  7 grudnia 2011 roku. W 2014 roku uzyskałem tytuł profesora UAM. W 2017 roku zostałem Kierownikiem Zakładu Liturgiki i Homiletyki, a w 2019 Kierownik Zakładu Teologii Praktycznej. Funkcję tę pełnię do dziś. W 2024 roku zostałem wybrany na prodziekana ds. Rozwoju i Współpracy z Zagranicą na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu. Od tego czasu stałem się też członkiem Rady Wydawniczej Wydziału Teologicznego UAM.

Od 2023 roku należę do grona Wydziałowego Zespołu Mentorek i Mentorów. W 2022 roku byłem członkiem Zespołu do spraw Strategii Rozwoju UAM.

Od 1999 roku jestem członkiem Polskiego Studium Józefologicznego oraz Sekcji Polskich Liturgistów, gdzie przez dwie kadencje pełniłem funkcję wiceprezesa.

Działalność naukowo-badawcza

Od chwili zatrudnienia na Wydziale Teologicznym wykładałem liturgikę w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu oraz w Instytucie Teologicznym Diecezji Kaliskiej w Kaliszu. Przez kilka lat wykładałem liturgikę również w Wyższym Seminarium Duchownym Ojców Franciszkanów we Wronkach. W 2004 roku prowadziłem wykład monograficzny na studiach podyplomowych na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu., a od 2016 roku także seminarium naukowe na tychże studiach.

W ramach pracy naukowej prowadzę wykłady, ćwiczenia, seminaria i konewrsatoria, posługując się metodami multimedialnymi. W tym czasie napisałem i wydałem drukiem 5 monografii autorskich i kilkanaście wieloautorskich. Jestem autorem dwóch tomów „Materiałów do ćwiczeń dla studentów liturgiki”. Jest to pierwsze i jak dotąd jedyne takie opracowanie w Polsce. Oprócz tego opublikowałem ponad 100 artykułów naukowych w punktowanych pismach teologicznych w całej Polsce. Pisałem także artykuły popularno-naukowe (około 400) i homilie (około 500). Byłem  współorganizatorem Sympozjów Józefologicznych oraz X Międzynarodowego Kongresu Józefologicznego, który odbył się w Kaliszu w 2009 roku Od 2000 do 2009 roku pełniłem funkcję redaktora naczelnego „Kaliskich Studiów Teologicznych”. Angażowałem się również w organizację i udział w sympozjach naukowych o charakterze ogólnopolskim i światowym. Uczestniczyłem w około 90 sympozjach naukowych, z których 30 byłem organizatorem lub współorganizatorem. Podczas sympozjów wygłosiłem około 50 referatów, w tym kilka w języku włoskim na Międzynarodowych Kongresach Józefologicznych w Meksyku w 2013 roku, Francji 2017 roku Meksyku 2022 roku. W 2020 roku odbyłem staż naukowy na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim W Rzymie gdzie wykładałem liturgię sakramentu namaszczenia chorych. Prowadzę na stałe seminarium naukowe, na którym wypromowałem około 100 magistrantów. Byłem też promotorem dwóch doktoratów napisanych na Wydziale Teologicznym UAM oraz recenzowałem ponad 20 doktoratów na Wydziałach Teologicznych w Lublinie, Opolu, Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Ściśle współpracuję z czasopismami teologicznymi, pełniąc funkcję recenzenta lub członka Rady Naukowej (Liturgia Sacra, Teologia i Człowiek, Studia Gdańskie).

Za swoje osiągniecia naukowo-badawcze otrzymałem trzy nagrody Rektora UAM III stopnia: jedną za współpracę z zagranicą i dwie za dorobek naukowy.

Moje badania obejmują teologię liturgii wszystkich sakramentów odnowionych po Soborze Watykańskim II, roku liturgicznego, pobożności ludowej i historii liturgii, zwłaszcza starochrześcijańskiej. W tych obszarach każdego roku zgłaszam projekty naukowo-badawcze, a niektóre z nich są realizowane razem ze studentami. Drugi obszar moich badań naukowych jest związany z józefologią. Obecnie wykładam liturgikę i prowadzę seminarium magisterskie i doktoranckie na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu na studiach stacjonarnych, zaocznych i w Szkole Doktorskiej.