drAnna Wieradzka-Pilarczyk

Zakład: Filozofii i Dialogu
Stanowisko: Adiunkt
e-mail: awiera@amu.edu.pl
ORCID: 0000-0001-6152-2388
Dyżur na stronie USOSweb
Działalność naukowa
Teolog, psycholog edukacji i psycholog sportu, coach, doktor nauk humanistycznych o specjalizacji psychologia pastoralna. Od 2016 r. pracownik dydaktyczno-badawczy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorka teorii i skali do badania tożsamości religijnej (STR). Główny obszar zainteresowań to psychologia edukacji i psychologia pastoralna ze szczególnym uwzględnieniem tożsamości, dojrzałości i gotowości do małżeństwa, dialogu międzyreligijnego i światopoglądowego, psychoprofilaktyki. Sekretarz Stowarzyszenia Psychologii Pastoralnej, członkini Stowarzyszenia Badań nad Wyłaniająca się Dorosłością (SSEA).
Działalność dydaktyczna
Opiekun studentów i opiekun Koła Naukowego Wydziału Teologicznego, „FIDES ET RATIO” Sekcja psychologii;
Koordynatorka ds. Organizacyjnych Szkoły Katechistów, twórczyni Strefy Psychoedukacji Integralnej i Strefy Wspierania i Rozwoju. Trenerka tańców w kręgu oraz wielbienia tańcem.
Studia
2010 Magister teologii, Uniwersytet Adama Mickiewicza, Poznań. Temat pracy: Interaktywność duchowości i tańca na podstawie badań empirycznych.
2014 Magister psychologii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Poznań. Temat pracy: Wymiary i status tożsamości w okresie wschodzącej i wczesnej dorosłości – analiza międzykulturowa.
2015 Doktorat z nauk teologicznych na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w zakresie psychologii pastoralnej. Temat dysertacji: Tożsamość religijna młodych Polaków. Próba zastosowania koncepcji Koena Luyckxa w sferze rozwoju religijnego.
2017 Studia podyplomowe, Wyższa Szkoła Bankowa, Poznań: life-coaching
2022 Studia podyplomowe, Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego. Wrocław: psychologia sportu dzieci i młodzieży
Staż naukowy
St. Saviour’s Priory, Dublin, Irlandia (lipiec-wrzesień 2011 r.)
Birgham Young University, Utah, USA (czerwiec 2023 r.)
Szkolenia
- Zanim się rozstaniemy – praca z parą, która chce uratować swój związek
- Domowe ognisko zapalne – jak pomóc parze, która nieustannie się kłóci?
- Trening Prowadzenia Rozmów Pomocowych
- Kiedy życie boli za bardzo – samouszkodzenia u nastolatków i dorosłych pacjentów
- Coaching wychowawczy – użyteczne metody wspierania rodziców
- Metody relaksacji dzieci i młodzieży
- Skuteczne metody i podejścia terapeutyczne (Terapia schematów, Terapia skoncentrowana na współczuciu (CFT), Mentalizacja, Time Perspective Therapy (TPT), Terapia Skoncentrowana na Emocjach (EFT), Terapia skoncentrowana na Rozwiązaniach (TSR), Terapia Akceptacji i Zaangażowania (ACT), ćwiczenia redukujące napięcie, Terapia dialektyczno-behawioralna (DBT), Intensywna krótkoterminowa psychoterapia dynamiczna (ISTDP), Terapia poznawcza oparta na uważności (MBCT), Terapia GESTALT
- SKUTECZNE METODY TERAPII UZALEŻNIEŃ NA MIARĘ XXI W.
- Trening oswajania nieśmiałości
- Jak wykorzystać AI w edukacji
Granty i nagrody
2017 Nagroda trzeciego stopnia za działalność dydaktyczną
2019 Travel Award; Society for the Study of Emerging Adulthood (SSEA): Nagroda wspierająca wysiłki na rzecz badań nad osobami na etapie rozwojowym wschodzącej dorosłości
Laureatka stypendium 2022: „Doskonałość dydaktyczna Uczelni” POWR.03.05.00-00-Z303/18, Szkolenie i wprowadzanie w dydaktykę naukową metod pracy w oparciu o rozwiązywanie problemów (Problem-based learning).
2024 Nagroda trzeciego stopnia za działalność dydaktyczną